2.El Araç Alırken Dikkat Etmeniz Gereken Önemli Noktalar | EDS Oto Ekspertiz | www.edsotoekspertiz.com
Yukarı Çık
Hemen Ara

2.El Araç Alırken Dikkat Etmeniz Gereken Önemli Noktalar

Şase Numarası Kontrolü; Alacağınız aracın oto ekspertiz servisine götürdüğünüzde özellikle şase numarasını hem ruhsatta hem de aracın üzerindeki şase numarasından kontrol etmelerini söyleyiniz. Aynı renkteki sağlam aracı, plakalarını değiştirerek, başka şase numaralı aracı oto ekspertize getiriyorlar. Noter satışından sonra plakaları değiştirerek aynı renkteki daha kötü bir aracı satın almış oluyorsunuz.

Aracın Kilometresini Kontrol Edin; Aracın kilometresine bakarken aracın yaşını ve araçta oluşan deformasyonları inceleyin. Örnek verecek olursak, bunlardan dikkat edilmesi gerekenler; direksiyon simidinde aşınma, pedallarda aşınma, tuş takımında aşınma, şoför koltuğunda oluşan

deformasyonlar, kapıların açılıp kapanma sesi ve kapanma seviyeleri gibi bir çok inceleme size araç kilometresi hakkında bilgi verecektir.

Arabayı Dışarıdan İnceleyin; Almak istediğiniz aracı öncelikle dışarıdan inceleyin. Boya tonlarında farklılıklar var ise bu size boya konusunda bir fikir verebilir. Aracın hat çizgilerine bakın, eğer öncesinde bir işlem var ise hatlarda bozukluklar olacaktır. Aracın kapı, kaput ve bagaj kapağındaki boşlukları inceleyin. Eğer boşluk oranları birbirinden farklılıklar varsa bu da size değişen yada işlem yapılıp yapılmadığı konusunda bir fikir verecektir. Bu anlattıklarımız araç hakkında bir fikir oluşturması konusunda yardımcı olacaktır. Araç hakkında tam kapsamlı bilgi ve detay öğrenmeniz için mutlaka oto ekspertiz yaptırmalısınız.

Motor Sesini Dinleyin; Arabayı çalıştırın ve daha sonra araç rölantide çalışırken motorun sesini dinleyin. Dizel motorlar benzinli motorlara göre yanma sistemleri farklı olduğu için çalışma sesi biraz daha yüksektir. Motor sesini dinlerden motorda istenmeyen çalışma sisteminden farklı ses geliyor mu onları dinleyin.

Egzoz da Duman Atma Var mı Kontrol Edin; Almak istediğiniz aracın egzoz sistemini kontrol edin. Aracı son devire çıkana kadar gaza yüklenin ve egzoz da duman atma var mı onu kontrol edin. Eğer duman atma varsa bu ateşleme sisteminde sorun olduğunu yada aracın yağ yaktığı anlamına gelir. Bu kontrol de size aracın motoru hakkında bir fikir oluşturacaktır.